دنیای ارزهای دیجیتال، دنیای بی انتها و عجیبی است که به تازگی سر از زندگیهای روزمره در آورده است. آشنایی بیشتر افراد با دنیای بلاک چین و کریپتو، از بیت کوین شروع شد. اما هم اکنون بیش از 9000 ارز دیجیتال وجود دارد که هر کدام برای هدف خاصی ایجاد شده‌اند و در پی رفع مشکل مشخصی به وجود آمدهاند. خیلی از این شبکه های مبتنی بر بلاک چین و ارزهای دیجیتال اختصاصی‌شان، کمتر شناخته شده‌اند. ما در این مقاله قصد داریم دربارهی پلتفرم کمتر شناخته شده ی  اریجین پروتکل (اوریجین پروتکل) و ارز دیجیتال اختصاصی آن صحبت کنیم. پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا با این پروژهٔ جذاب بیشتر آشنا شوید.

در مورد شبکهٔ اوریجین پروتکل چه میدانید؟

شبکهی اوریجین پروتکل (Origin protocol) یک شبکهی دیفای defi یا غیر متمرکز است که ارتباط همتا به همتا (p2p) را برای کاربران خود فراهم کرده است. وقتی که از شبکه‌های غیر متمرکز صحبت می‌کنیم، در حقیقت در مورد شبکه‌ها و پروتکل‌هایی صحبت می‌کنیم که در روند فعالیت‌هایشان افراد می‌توانند بدون وجود واسطه با یکدیگر در ارتباط باشند. در شبکه‌های غیر متمرکز هیچ شخص ثالثی وجود ندارد و دقیقاً به همین دلیل است که دنیای بلاک چین و ارزهای دیجیتال این‌قدر محبوب هستند. 

منظورمان هم از ارتباط همتا به همتا یا فرد به فرد، ارتباط دوطرفه‌ای است که در سایهٔ پلتفرم‌های غیر متمرکز ایجاد می‌شود. یعنی کاربران این شبکه‌ها می‌توانند بدون واسطه با یکدیگر در ارتباط باشند و در فضای خصوصی سازی شده‌ای با یکدیگر به انجام مبادلات مالی و تجاری بپردازند.

اریجین پروتکل OGN؛ پلتفرمی غیر متمرکز برای مدیریت دارایی‌ها

شبکه ی غیر متمرکز اوریجین پروتکل و ارز دیجیتال OGN و اپلیکیشن های دیفای

کاربردهای شبکه اوریجین پروتکل

پس در شبکهٔ اوریجین پروتکل ما شاهد یک تجارت اشتراکی هستیم. این شبکه بر روی بلاک چین اتریوم استوار است و امکان مدیریت دارایی‌ها را به صورت بسیار جزئی برای کاربران فراهم می‌کند. علاوه بر این، در بخش خرید و فروش دارایی هم افراد می‌توانند بدون وجود واسطه با یکدیگر در ارتباط باشند. کل هدف این شبکه این است که انجام امور مالی و پولی، خرید و فروش‌های کلان و مبادلات و امور مربوط به تجارت را برای کاربران آسان سازد. 

علاوه بر این کاربران می‌توانند اپلیکیشن‌های غیر متمرکزی را طراحی کند و بر روی این شبکه دیفای یا غیر متمرکز آن‌ها را اجرا کنند. قاعدتا این اپلیکیشن‌ها هم در حوزه مدیریت امور مالی طراحی شده‌اند.

لازم به ذکر است که اوریجین پروتکل از سیستم فایل بین سیاره‌ای (IPFS) برای اطمینان از انتقال داده‌ها در بین افراد و مطمئن شدن از درستی و صحت داده‌ها استفاده می‌کند. این شبکهٔ منبع باز که در حوزهٔ دیفای قرار دارد، انقلابی در صنعت پولی آنلاین ایجاد کرده است و اگر فضای کاربری مناسبی را فراهم کند، می‌تواند محبوبیت بسیاری را در حوزه بلاک چین کسب کند.

مزایای شبکه اوریجین پروتکل origin protocol

  • امکان مدیریت دارایی‌ها به صورت کاملاً شفاف
  • عدم نیاز به پرداخت هزینه‌های گزاف نقل و انتقالات برای امور مالی و پولی به ‌واسطه‌ها
  • پایین بودن هزینهٔ کارمزد تراکنش‌ها در شبکه
  • سرعت بالای شبکه برای انجام امور در کمترین زمان ممکن
  • دارای سیستم تشویقی برای کاربران فعال در شبکه در قالب ارز دیجیتال OGN

تاریخچهٔ شبکهٔ اوریجین پروتکل 

پروتکل اوریجین در سال 2017 فعالیت خودش را آغاز کرد. جاش فریزر و متیو لیو مدیران اصلی این شبکه هستند که به کمک یک تیم توسعهٔ بسیار قوی در حال گسترش امکانات این شبکه هستند. هر دو این مدیران، قبل از شروع پروژه اوریجین پروتکل، در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کردند. دفتر مرکزی اوریجین پروتکل هم اکنون در سانفرانسیسکو آمریکا قرار دارد، هر چند که شعبه‌های دیگری هم از دفاتر اوریجین پروتکل در کشورهای دیگر هم وجود دارد.

اریجین پروتکل OGN؛ پلتفرمی غیر متمرکز برای مدیریت دارایی‌ها

کاربرد های ارز دیجیتال اوریجین پروتکل OGN

ارز دیجیتال اوریجین پروتکل OGN چیست؟

شبکهٔ اوریجین پروتکل دارای توکن اختصاصی است که با نماد OGN در بازار ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود. این ارز دیجیتال بر روی بستر بلاک چین اتریوم قرار گرفته است و بر اساس استاندارد ERC-20 ساخته شده است.

ارز دیجیتال شبکه اوریجین پروتکل (OGN) کاربردهای مختلفی در اکوسیستم اوریجین پروتکل دارد. از این توکن به عنوان یک توکن حاکمیتی در این شبکه استفاده می‌شود. یعنی کاربرانی که این ارز دیجیتال را دارند، می‌توانند در این شبکه از حق رأی بهره‌مند شوند و در تصمیم‌گیری‌های مربوط به شبکه مشارکت داشته باشند. علاوه بر این مورد، همان‌طور که اشاره شد، از توکن OGN به عنوان توکن تشویقی در شبکه اوریجین پروتکل استفاده می‌شود. در کل برای اینکه بتوانید از امکانات ویژهٔ موجود در شبکه استفاده کنید، نیاز است تا از توکن OGN استفاده کنید.

ارز دیجیتال OGN در سال 2020 وارد بازار ارزهای دیجیتال شد. حداکثر تعداد توکن‌های اوریجین پروتکل 1 میلیارد توکن است. اما تا کنون حدود 400 میلیون توکن آن در بازار و در دسترس قرار دارد. ضمناً در نظر داشته باشید که حدود 20 درصد از کل تعداد توکن‌های OGN، به تیم توسعهٔ آن اختصاص دارد. این ارز دیجیتال هم اکنون در بازار رتبهٔ  325 را دارد.

آیا می‌توان ارز دیجیتال (OGN) را استخراج کرد؟

ارز دیجیتال OGN را نمی‌توان مانند بیت کوین به روش سنتی و با استفاده از دستگاه‌های ماین، استخراج کرد. زیرا این ارز دیجیتال از پروتکل POS به جای پروتکل POW برای توکن‌های خود استفاده می‌کند. یعنی شما می‌توانید با سپرده گذاری و قفل کردن سرمایه‌های خود بر روی این شبکه، پس از مدت مشخصی پاداش دریافت کنید. به این روش استیک کردن (Steaking) میگویند. 

شما می‌توانید با استیک کردن سرمایه‌های خود در استخرهای استیکینگ، پاداش‌هایی هم به طور کلی و هم تخفیف‌هایی بر روی کارمزدهای خود دریافت کنید. پاداش‌هایی که به شما داده می‌شود هم در قالب توکن‌های (OGN) خواهد بود. 

اریجین پروتکل OGN؛ پلتفرمی غیر متمرکز برای مدیریت دارایی‌ها

کدام کیف پول ها و کدام صرافی ها از ارز دیجیتال OGN پشتیبانی میکنند.

ارز دیجیتال (OGN) را از کدام صرافی‌ها می‌توان خریداری کرد؟

شما برای خرید ارز دیجیتال (OGN) باید به صرافی‌های داخلی یا خارجی مراجعه کنید که این ارز دیجیتال را در فهرست ارزهای دیجیتال خود لیست کرده‌اند. هم اکنون بیش از 50 صرافی معتبر در سراسر جهان این ارز دیجیتال را در لیست ارزهای خود، فهرست کرده‌اند. از صرافی‌های خارجی که این رمز ارز را خرید و فروش می‌کنند می‌توانیم به صرافی‌های Binance،bitmax ، FTX، hubi، kucoin و Uniswap اشاره کنیم. علاوه بر این صرافی‌ها، این ارز دیجیتال در حدود 35 صرافی بین‌المللی دیگر خرید و فروش می‌شود. توجه داشته باشید که خطر مسدود شدن حساب‌های کاربران ایرانی توسط صرافی‌های متمرکز خارجی همیشه وجود دارد و دلیل این امر هم تحریم‌هایی است که در سال‌های اخیر متوجه ایران شده است. اگر قصد استفاده از این صرافیها را دارید حتماً دارایی‌هایتان را پس از انجام معاملاتتان به آدرس کیف پول دیجیتال شخصیتان انتقال دهید.

اگر تصمیم به خرید ارز دیجیتال (OGN) را از طریق صرافی‌های ایرانی دارید، می‌توانید به راحتی این ارز دیجیتال را از صرافی آبان تتر تهیه کنید. کافی است وارد سایت صرافی آبان تتر به آدرس (Abantether.com) شوید و پس از ثبت نام، ارز (OGN) را انتخاب کنید و با شارژ ریالی حساب خود، هر مقدار ارز (OGN) را که مایل بودید، خریداری کنید. صرافی آبان تتر هیچ سقفی برای خرید این ارز دیجیتال قائل نیست و هر زمان که اراده کنید هم می‌توانید ارز دیجیتال (OGN) خود را بفروشید. 

کدام کیف پول‌ها از ارز دیجیتال (OGN) پشتیبانی می‌کنند؟

شما برای ذخیره ارز (OGN) به یک کیف پول دیجیتالی شخصی نیاز دارید. این کیف پول‌ها به دو دسته ی نرم افزاری و سخت افزاری تقسیم می‌شوند. کیف پول‌های سخت افزاری یا سرد کیف پول‌هایی هستند که به صورت آفلاین قابل دسترسی‌اند و بر خلاف کیف پول‌های نرم افزاری رایگان نیستند. این کیف پول‌ها درست مانند یک فلش مموری یا هارد هستند و این قابلیت را دارند که تمام ارزهای دیجیتال را بر روی خودشان ذخیره کنند. از کیف پول‌های سخت افزاری می‌توانیم به کیف پول‌های ترزور (trezor)، کیپ کی (keepkey) و لجر نانو (ledger nano) اشاره کنیم. 

کیف پول‌های نرم افزاری کیف پول‌هایی هستند که بر روی گوشی موبایل یا کامپیوتر شخصی شما نصب می‌شوند. این کیف پول‌ها که به کیف پول‌های گرم مشهورند عمدتاً رایگان‌اند. اما معمولاً از تمام ارزهای دیجیتال پشتیبانی نمی‌کنند و هر کیف پولی گروهی از ارزها را پوشش می‌دهد. از کیف پول‌های نرم افزاری که از ارز دیجیتال (OGN) پشتیبانی می‌کنند می‌توانیم به کیف پول‌های مای اتر والت (myetherwallet)، متامسک (metamask)، تراست ولت (trust wallet) و تمام کیف پول‌هایی که از ارز دیجیتال اتریوم پشتیبانی می‌کنند، اشاره کنیم.

آیا ارز دیجیتال OGN برای سرمایه گذاری مناسب است؟

ما در این مقاله به طور کامل به معرفی پلتفرم اوریجین پروتکل و ارز دیجیتال (OGN) پرداختیم و در مورد نحوه کارکرد این پروتکل و کاربردهای توکن اختصاصی آن صحبت کردیم. ممکن است برای شما هم این سؤال پیش آمده باشد که آیا این ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری گزینهٔ مناسبی محسوب می‌شود یا نه؟

برای اینکه بتوانیم به این سؤال جواب بدهیم باید ابعاد مختلفی را بررسی کنیم. اولین نکته در مورد سرمایه گذاری بر روی یک ارز دیجیتال، پروژه‌ای است که این ارز را پشتیبانی می‌کند. اگر پشت یک ارز دیجیتال هیچ پروژه‌ای قرار نگرفته باشد یا اینکه پروژه داشته باشد اما هیچ سرمایه گذاری خارجی و حمایتی بر روی پروژه آن اعمال نشده باشد، می‌توان تا حدودی گفت که این ارز دیجیتال نمی‌تواند پیشرفت چندان زیادی داشته باشد. در مورد ارز دیجیتال (OGN) همان‌طور که ذکر کردیم، این نکته به خوبی رعایت شده است؛ این ارز دیجیتال در اصل توکن بومی پروژه‌ای کاربردی و جالب به نام اوریجین پروتکل است. نکتهٔ بعدی توجه به تیم توسعه دهنده و وایت پیپر و نقشهٔ راه یک ارز دیجیتال است. باید ببینیم که این شبکه چطور قرار است در ادامهٔ این مسیر خودش را ثابت کند. 

میزان محبوبیت و مقبولیت عمومی هم از عواملی است که می‌تواند بر روی آیندهٔ یک ارز دیجیتال تأثیر بگذارد. هرچقدر که یک ارز دیجیتال با علاقه‌مندی بیشتری از سمت فعالان حوزهٔ کریپتو روبه‌رو شود حجم معاملاتش بالاتر می‌رود و قیمت آن افزایش پیدا می‌کند. توکن (OGN) توانست چندین بار در لیست ترندهای مارکت کوین کپ قرار بگیرد به همین دلیل می‌توان مقبولیت خوبی را پیش روی این ارز دیجیتال تصور کرد.

پاسخ‌های کوتاه به سؤال‌های احتمالی شما

ارز دیجیتال اوریجین پروتکل (OGN) چیست؟

ارز (OGN) ارز بومی و حاکمیتی شبکه اوریجین پروتکل است که بر بستر بلاک چین اتریوم قرار گرفته است و بر اساس استاندارد ERC-20 ساخته شده است و کاربردهای مختلفی در اکوسیستم اوریجین پروتکل دارد. 

آیا می‌توان ارز دیجیتال اوریجین پروتکل OGN را استخراج کرد؟

خیر. ارز دیجیتال OGN را نمی‌توان به روش سنتی با استفاده از ماینرها استخراج کرد. این ارزها توسط تیم سازنده ساخته و استخراج می‌شوند و سپس عرضه می‌شوند.

چطور می‌توانیم ارز دیجیتال اوریجین پروتکل OGN را تهیه کنیم؟

شما برای خرید ارز دیجیتال OGN می‌توانید به صرافی‌های متمرکز یا غیر متمرکز خارجی یا داخلی مراجعه کنید. از جمله این صرافی‌ها می‌توانیم به صرافی‌های Binance،bitmax ، FTX، hubi، kucoin، Uniswap و abantether اشاره کنیم.

کدام کیف پول‌ها از ارز دیجیتال اوریجین پروتکل OGN پشتیبانی می‌کنند؟

شما برای ذخیره ارز دیجیتال OGN می‌توانید از کیف پول‌های نرم افزاری و سخت افزاری مختلفی از جمله کیف پول‌های trust wallet، my ether wallet، coinomi، trezor و ledger استفاده کنید.

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.