اگر بخواهیم از دو غول بزرگ و قدرتمند بازار ارز دیجیتال در حال حاضر صحبت کنیم انتخابی جز بیت‌کوین و اتریوم برای ما نمی‌ماند. بیت‌کوین که مشهورترین ارز دیجیتال است و اتریوم هم به رقیب سرسختی برای آن تبدیل شده است. مقایسه بیت‌کوین و اتریوم و بیان تفاوت آن ها باعث می‌شود که فردی که می‌خواهد دست به خرید ارز دیجیتال بزند با آگاهی دست به انتخاب بزند. در این نوشتار به بررسی تفاوت بیت‌کوین و اتریوم و مقایسهٔ آن ها می‌پردازیم.

اتریوم یا بیت‌کوین

بیت‌کوین در سال 2008 به‌عنوان اولین رمزارز دنیا شروع به کارکرد و اتریوم شش سال بعد از آن و در سال 2015 به دنیای کریپتوها معرفی شد. بیت‌کوین توسط فردی ناشناس، با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو ایجاد و معرفی شد وهم چنان باگذشت ده سال از معرفی این ارز دیجیتال، هویت این شخص در هاله ای از ابهام قرار دارد ولی در مقابل،اتریوم توسط ویتالیک بوترین ایجاد و راه اندازی شده است.استفاده خرده فروشان و فروشگاه های مجازی از بیت کوین به مراتب گسترده تر از اتریوم است،با این همه هواداران اتریوم باور دارند که میزان مصرف برق مورد نیاز برای استخراج اتریوم پایین تر از بیت کوین است و به همین دلیل این ارز گزینه بهتری برای انجام تراکنش های مالی است.سرعت تراکنش های اتریوم به مراتب سریع تر از بیت کوین است و کارمزد کمتری نسبت به بیت کوین دارد.

نقاط اشتراک بیت‌کوین و اتریوم

این دو نوع ارز دیجیتال شباهت‌ها و نقاط اشتراکی با یکدیگر دارند که عبارت است از:

  • هر دو وسیله ای برای پرداخت هزینه های کالا و خدمات هستند.
  • هر دو مبتنی بر تکنولوژی بلاک‌چین هستند.
  • هیچ‌کدام تحت کنترل دولت یا نهادی نیستند.
  • مرجع رسمی یا شناخته شده‌ای در دنیا برای صدور آن ها وجود ندارد.
  • هر دو از روشی یکسان جهت استخراج استفاده می‌کنند.
  • هر دو از طریق صرافی‌های آنلاین معامله می‌شوند.

 

تفاوت بیت‌کوین و اتریوم

برای بررسی تفاوت بیت‌کوین و اتریوم ابتدا به یک بررسی کلی می‌پردازیم و سپس هرکدام به‌صورت جزئی بررسی می‌شود. بیت‌کوین ساخته شده است تا تنها یک کار را به‌خوبی انجام دهد و آن یک کار فراهم‌کردن راهکاری برای افراد به‌منظور مبادله ارزش به‌صورت ناشناس از فردی به فرد دیگر بدون بهره‌گیری از یک بانک مرکزی یا نهاد واسطه یا شخص ثالث است. اتریوم بر مبنای این ایده ساخته شده که از بلاک‌چین می‌توان استفاده‌های بیشتری از آنچه کرد که در حال حاضر بیت‌کوین می‌کند. درنتیجه اتریوم قادر به انجام کارهای زیادی از جمله برنامه‌های غیرمتمرکز، سازمان غیرمتمرکز، درقردادهای هوشمند و دیگر موارد، به‌خوبی و به‌جای آن است که صرفاً به‌عنوان پلتفرمی می‌باشد که توکن ارزش در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.

از اتر می‌توان به‌عنوان یک رمزارز استفاده کرد ولی هدف اول و آخر اتریوم ارائهٔ یک رمزارز نیست. پلتفرم اتریوم در اصل برای کسب درآمد از طریق عملیات قراردادهای هوشمند اتریوم و برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز توزیع شده کاربرد دارد. هم اتریوم وهم اتر با استقبال قابل‌توجهی از طرف کاربران مواجه شده‌اند زیرا که می‌توانند کارهایی بیش از صرفاً یک توکن ارزش بودن را انجام دهند. 

اندازه بازار بیت‌کوین در سال 1399(2020) چیزی در حدود 359 میلیارد دلار بوده است. این در حالی است که اندازه بازار اتریوم در همان زمان، یک‌نهم این اندازه و جیزی در حدود 40 میلیارد دلار بوده است. جمعیت افرادی که درجهان بیت‌کوین در کیف پول خود دارند بسیار بیشتر از اتریوم است؛ هرچند که اتریوم قدرتمندترین رقیب بیت‌کوین است و بر اساس گمانه‌زنی‌ها، این رقابت در سال‌های آتی تنگ‌تر خواهد شد و اتریوم به رقیب قدرتمندتری برای بیت‌کوین مبدل می‌شود.

اتریوم پلتفرم بسیار انعطاف‌پذیری است و به کاربران این امکان را می‌دهد که بیت‌کوین‌های خود را به‌جای پلتفرم بیت‌کوین، در آن نگه دارند. به این کار، “بیت‌کوین توکن سازی شده” می‌گویند. اما اتر در پلتفرم بیت‌کوین قابل نگهداری نیست. اما بیت‌کوین با شدت و گستردگی بیشتری نسبت به سایر رمزارزها از جمله اتریوم، پذیرفته شده است. حتی یک موتور جستجوی بیت‌کوین وجود دارد که می‌توان در آن، محصولاتی را برای خرید با بیت‌کوین یافت.

آیا اتریوم می‌تواند خطری برای بیت‌کوین محسوب شود؟
به نسبت اتریوم از بیت کوین استقبال بیشتری شده است.

اندازه بازار بیت‌کوین بزرگ‌تر است یا اتریوم؟

اندازه بازار بیت‌کوین در سال 199(سال 2020) جیزی در حدود 359 میلیارد دلار بوده است. این در حالی است که اندازه بازار اتریوم در همان زمان، یک‌نهم این اندازه و چیزی در حدود 40 میلیارد دلار بوده است. از جهت اندازه بازار در میان رمزارزها، بیت‌کوین در جایگاه اول و دوم قرار دارد و بعید است که بتواند به این زودی‌ها سهم بیت‌کوین از بازار را برباید؛ مگر آنکه اتفاق بسیار تأثیرگذاری و پیش‌بینی‌نشده‌ای در دنیای رمزارزها به وقوع بپیوندد. سرمایه‌گذاران اولیه‌ای که روی بیت‌کوین و اتریوم سرمایه‌گذاری کردند، سود زیادی به دست آوردند و هر دو این ارزها همچنان برای معامله گران اولیه و سایر معامله گران جذاب است.

اندازه بلوک بیت‌کوین بزرگ‌تر است یا اتریوم؟

اندازه بلوک یک ویژگی بسیار مهم در مقایسه رمزارزهای بیت‌کوین و اتریوم است. این مسئله نقش کلیدی در تعیین هزینه تراکنش‌ها، زمان تأیید و مقیاس‌پذیری یک بلاک‌چین بازی می‌کند. بلوک‌ها در شبکه بیت‌کوین در حال حاضر یک مگابایت هستند. عدم توافق پیرامون اندازه بلوک بیت‌کوین منجر به ساخت رمزارز دیگری به نام “بیت‌کوین کش” به‌عنوان فورکی از بیت‌کوین شد. بیت‌کوین کش اندازه بلوک را تا 8 مگابایت افزایش داد، درحالی‌که بیت‌کوین اندازه خود را همچنان روی 1 مگابایت حفظ و فورک نرم”سگویت” را به‌منظور افزایش تعداد تراکنش‌هایی که در یک بلوک قابل بارزش هستند پیاده‌سازی کرده است. در شبکه اتریوم، اندازه بلوک بر حسب گاز محاسبه می‌شود و هر بلوک، محدود به 12/5 میلیون گاز می‌شود. محدودیت گاز از ژوئن 2020 از 10 میلیون افزایش پیدا کرد تا استرس شبکه را کاهش و ظرفیت پردازش را افزایش دهد و درعین‌حال موجب کاهش کارمزدها شود.

استخراج اتریوم آسان‌تر است یا بیت‌کوین؟

استخراج اتریوم نسبت به بیت‌کوین، نیاز به توان محاسباتی کمتری دارد و زمان کمتری نیاز دارد. البته امکان استخراج هیچ‌کدام از آن ها با کامپیوتر معمولی وجود ندارد. زمان استخراج بلوک اتریوم 13 ثانیه است اما برای بیت‌کوین این زمان برابر با ده دقیقه است.

استفاده از کدام گسترده‌تر است؟

استفاده خرده‌فروشان و فروشگاه‌های مجازی از بیت‌کوین به‌مراتب گسترده‌تر از اتریوم است، بااین‌همه هواداران اتریوم باور دارند که میزان مصرف برق موردنیاز برای استخراج اتریوم پایین‌تر از بیت‌کوین است و به همین دلیل این ارز گزینه بهتری برای انجام تراکنش‌های مالی است.

آیا اتریوم می‌تواند خطری برای بیت‌کوین محسوب شود؟
اتریوم و بیت کوین اهداف مختلفی را دنبال می کنند.

کلام آخر

سؤالی که در نهایت برای خیلی از کاربران پیش می‌آید این است که استفاده از کدام ارز بهتر است؟ بیت‌کوین یا اتریوم؟ پاسخ این سؤال بستگی به هدفی دارد که کاربر به دنبال آن است. این دو نوع رمزارز اهداف متفاوتی را دنبال می‌کنند. بیت‌کوین به‌عنوان یک جایگزین برای پول ایجاد شده است و بنابراین محدوده آن تراکنش‌ها، پرداخت و ذخیره ارزش است. اما اتریوم علاوه بر این به‌عنوان یک پلتفرم توسعه‌یافته است که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کند. در نهایت هرکدام برای سرمایه‌گذاری و جایگزینی با طلا و پول گزینه‌های مناسبی هستند.

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.